Parafia Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce

Parafia Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce

Parafia rzymskokatolicka w Jaworzynce, w przysiółku Trzycatek, należąca do dekanatu Istebna, diecezji bielsko-żywieckiej. Przysiółki należące do parafii: Duraje, Klimasy, Korbasy, Łupienie, Małyjurki, Polana, Szkawrany, Waszuty, Wawrzacze, Zagroń.

Granica, która łączy wiernych

Granica, która łączy wiernych

Punkt zbiegu trzech granic znajduje się w korycie strumienia nad którym możemy przejść niewielkim mostkiem. Ciekawostką są aż trzy nazwy wspomnianego strumienia, który ma polską nazwę Wawrzaczowy Potok, czeską – Kubankowski Potok , a na Słowacji nazywany jest Potokiem Gorylów. W rejonie tym, na terenie trzech krajów, leżą trzy wsie. Obok polskiej Jaworzynki są to: po słowackiej stronie Czerne oraz niewielka miejscowość Herczawa w Republice Czeskiej.

Parafia Matki Bożej Frydeckiej

Parafia Matki Bożej Frydeckiej

Wezwanie związane jest z kopią figurki Matki Boskiej Frydeckiej, jaką z położonego obecnie w Republice Czeskiej Frydku-Mistku przynieśli pielgrzymi z Jaworzynki.

Trójstyk

Trójstyk

W najdalej na południe położonym przysiółku Jaworzynki - w Trzycatku, zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji. Przeważnie w takim wyznaczonym geodezyjnie punkcie stoi jeden duży obelisk, ale tutaj z przyczyn, można powiedzieć technicznych, są aż trzy. W odległości kilku metrów od siebie wznoszą się dwa jednakowe trójgraniaste słupy, oba wykonane z jasnoszarego granitu. Na jednym jest napis "Rzeczpospolita Polska" i herb kraju, na drugim "Česka Republika" i także herb. Trzeci trudniej wypatrzyć. Stoi trochę dalej, w głębi lasu, za potokiem, i widać go tylko przez niewielką przecinkę.

Msza Trzech Narodów na Trójstyku

Msza Trzech Narodów na Trójstyku

Trójstyk w Jaworzynce to miejsce, które jest przykładem tego, że granica zamiast dzielić może łączyć, spajać i zapraszać do spotkania. Nigdy nie jest to widoczne tak bardzo, jak podczas plenerowej Mszy Trzech Narodów na Trójstyku.

images/home_galery/intencje.jpg

Intencje mszalne

images/home_galery/ogloszenia.jpg

Ogłoszenia parafialne

images/home_galery/trzycatek1.jpg

Trzycatek Trójstyk

images/home_galery/parafia.jpg

Historia parafii

Witamy w Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce Trzycatku.

W dniu 17 października 1999 roku konsekrowano murowany kościół, a biskup Tadeusz Rakoczy erygował parafię. Obecnie liczy ona blisko 700 osób. Od roku 2009 centralnym punktem wakacji i ważnym wydarzeniem w skali diecezjalnej są doroczne Spotkania Trzech Narodów na Trójstyku.

Aktualnie proboszczem parafii jest ksiądz Marek Modzelewski, który wszystkich z radością zaprasza do wspólnej modlitwy. "Jesteśmy blisko Nieba - 600 metrów nad poziomem morza".

 

Aktualności

Transmisja on-line

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELĘ I ŚWIĘTA
18:00 (17:00 w okresie zimowym) sobota
08:00, 10:00  niedziela

MSZE ŚWIĘTE W TYGODNIU
08:00 wtorek, sobota,
17:00 
poniedziałek, środa, czwartek, piątek, 
          (w okresie 03.11- Wielkanoc) 
18:00 poniedziałek, środa, czwartek, piątek, 
         
(w okresie Wielkanoc- październik) 


SPOWIEDŹ ŚWIĘTA
Codziennie przed Mszą Świętą (20 min)
w pierwszy czwartek: od godz. 17.00 (16:00 zimą),
w pierwszy piątek: od 7.00 do 8.00 i od 16.30 do 18.00 (15:30-17:00)


NABOŻEŃSTWA ZWIĄZANE
Z POSZCZEGÓLNYMI OKRESAMI ROKU LITURGICZNEGO


Roraty adwentowe
w pn, śr, cz, pt - godz. 17:00
w wt - godz. 06:30
w so - godz 08:00

Gorzkie Żale - w niedziele wielkopostne o godz. 15:00.

Droga Krzyżowa
w wielkopostne piątki godz.17:00

Nabożeństwa majowe
w pn,śr,cz,pt -17:30
a wt,so - godz.08:30, 
w niedziele o godz. 15:00.

Nabożeństwa czerwcowe ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa
 w wt -08:30, pt - godz. 18:30, w niedziele o godz. 15:00.

Nabożeństwa różańcowe
w pn,śr,cz,pt - godz. 16:30 a wt,so - godz. 08:30, 
w niedziele o godz. 07:30.


INNE NABOŻEŃSTWA W CIĄGU ROKU

Adoracja Najświętszego Sakramentu
w każdy czwartek 17:30 (16:30)

Nabożeństwa do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
w każdą środę 17:30 (16:30)

Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego
w każdy piątek 18:30

Pierwszy Piątek Miesiąca
po Mszy Świętej 18:30 (17:30)

Pierwsza Sobota Miesiąca 
Msza Święta o godzinie 08:00 połączona z nabożeństwem
wynagradzającym ku czci NSM.

Dzisiaj 88

Wczoraj 76

Tydzień 397

Miesiąc 1012

Od początku 160714

Kontakt

trzycatek logo
Parafia Matki Boskiej Frydeckiej
Trzycatek 655
43-476 Jaworzynka

GSM: +48 539 354 218

email: parafiatrzycatek(małpka)gmail.com

Parafia Trzycatek