Pod hasłem „Życzliwi bądźmy” (por. Dz 28,2) od 18 do 25 stycznia obchodzony będzie na całym świecie – także w Polsce – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Wierni różnych wyznań spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych wydarzeniach.

W tym roku podczas obchodów świętowana będzie 20. rocznica podpisania wspólnej deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu przez Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) i Kościół rzymskokatolicki.

Centralne nabożeństwo w diecezji bielsko-żywieckiej i luterańskiej diecezji cieszyńskiej odbędzie się 21 stycznia o godz. 17:00 w kościele ewangelickim w Drogomyślu. Kazanie podczas liturgii wygłosi bp Piotr Greger. 19 stycznia o godz. 16.00 w luterańskim kościele Jezusowym w Cieszynie celebrowane będzie nabożeństwo ekumeniczne. W tym samym czasie zaplanowano modlitwę w ewangelickim kościele w Jaworzu.

26 stycznia o 16.00 ekumeniczna sprawowana będzie w ewangelickim kościele w Ustroniu. Kazanie wygłosi ks. Krzysztof Adamski z katolickiej parafii św. Klemensa. W programie także koncert kolęd w wykonaniu górniczej orkiestry KWK „Sośnica” z Gliwic zaprasza Chrześcijańskie Stowarzyszenie Ekumeniczne.

Materiały:
Materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Malty. Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna, podobnie jak w latach ubiegłych, wydały razem polską wersję broszury z materiałami na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2020. Zamieszczono w niej m.in. omówienie tematu przewodniego Tygodnia, propozycje liturgii nabożeństw ekumenicznych, modlitwy, refleksje biblijne, informacje o sytuacji ekumenicznej na Malcie. Broszurę można nabyć w centralach Kościołów.

Tekst broszury można pobrać tutaj.