Drodzy Parafianie!

Zdajemy sobie sprawę z tego, że w tym trudnym czasie, każdy z nas stara się przede wszystkim zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoich bliskich minimalizując kontakt z innymi osobami.
Jednocześnie każdy z nas z troską patrzy na własny dom i zarazem na wspólny Kościół, stara się dobrze i bezpiecznie gospodarować finansami, zwłaszcza teraz, gdy praca nie jest pewna.

Dlatego przedstawiamy Wam, Drodzy Parafianie podpowiedź na temat możliwości i sposobu przekazania darowizny na nasz wspólny Kościół.

Każdy, kto chce wspomóc naszą Parafię, może zgodnie z przepisami podatkowymi, przekazać darowiznę na cele kultu religijnego w kwocie stanowiącej do 6% swojego dochodu.
W tym celu należy dokonać przelewu na konto umieszczone poniżej:

• odbiorca "Parafia rzymsko-katolicka p.w. Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce Trzycatku
  • w tytule koniecznie podając: "darowizna na cele kultu religijnego":

konto ogolne

Dzięki temu zyskają Państwo możliwość odliczenia sumy przekazanych kwot od dochodu podczas rozliczania PIT z urzędem skarbowym w przyszłym roku.

Z góry wszystkim dziękujemy za pomoc i wsparcie - nie tylko w kwestii materialnej - ale przede wszystkim za modlitwę w naszej wspólnocie.

Jeżeli ktoś z Parafian lub naszych Przyjaciół będzie chciał wesprzeć naszą zbiórkę na pokrycie kosztów remontu dachu na świątyni prosimy o wpłaty na odrębne konto:

konto dedykowane

Ta darowizna również może zawierać w tytule przelewu opis "darowizna na cele kultu religijnego" i także będzie wówczas podlegała odliczeniu od dochodu podczas rozliczania PIT z urzędem skarbowym w przyszłym roku.

Poniżej przedstawiamy informacje pozwalające przybliżyć sprawę odpisu darowizny na rzecz kultu religijnego.

Kto może skorzystać z ulgi na cele kultu religijnego?

Z ulgi tej mogą skorzystać podatnicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, którzy osiągają przychody z tytułu umów zlecenia, o dzieło, osoby otrzymujące świadczenia emerytalne lub rentowe, a także ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych.

Jak przekazać darowiznę?

Należy dokonać przelewu na konto Parafii z dopiskiem "na cele kultu religijnego"

Co trzeba zrobić, aby taką darowiznę odliczyć?

Aby odliczyć omawianą darowiznę należy w załączniku PIT-0 wpisać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane identyfikujące obdarowanego.

Jak prawidłowo ustalić wysokość darowanej sumy pieniędzy?

Wysokość darowizny pieniężnej ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

Czy istnieje górny limit takiego odliczenia?

Ustawa przewiduje górny limit odliczenia i nie może on przekroczyć kwoty stanowiącej 6% dochodu osiągniętego w ciągu roku podatkowego.

Materiały: https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/darowizny-na-kult-religijny/

Podsumowując (najprościej): większość z nas przekazując 100 złotych ma prawo do odpisu od dochodu - urząd skarbowy zwróci od tej kwoty 17 złotych.