Niedziela 18 kwietnia 2021 r. rozpoczyna XIII Tydzień Biblijny, którego motywem przewodnim w tym roku będą słowa: Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie (J 6,35). Ten cytat z Ewangelii św. Jana jest nawiązaniem do tematu całego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, w którym rozważa się tajemnicę Eucharystii jako Wieczerzy Pańskiej.

Chrystus zaprasza wszystkich swoich uczniów, aby podczas tej uczty ofiarnej przyjmowali Chleb z nieba pod dwiema postaciami: Ewangelii i Eucharystii – tłumaczy ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II oraz biblista.

Specyfiką tegorocznych obchodów powinno być rodzinne i osobiste czytanie Pisma Świętego – dodaje ks. Witczyk.

Ewangelia jak Ciało Chrystusa

Ks. Witczyk przypomniał nauczanie Kościoła mówiące, że biorąc do ręki Ewangelię, z umiłowaniem i szacunkiem bierzemy do ręki Ciało Chrystusa.
Dla naszych dusz i naszego myślenia Ewangelia jest potrzebna jak tlen podtrzymujący życie i dający perspektywę chrześcijańskiego dynamizmu i zaangażowania – wskazał duchowny.
Zwrócił uwagę, że życie Chrystusa nadaje ponadczasowy wymiar ludzkiej, ograniczonej, zagrożonej egzystencji, co ma szczególne znaczenie w obecnej dobie pandemii.

Dziś z powodu koronawirusa mamy kłopoty z Komunią eucharystyczną, zatem komunię duchową możemy dopełnić – i to w bardzo głęboki sposób – komunią polegającą na przyjmowaniu tej świętej obecności zmartwychwstałego Chrystusa pod postacią słów Ewangelii – podkreślił ks. Witczyk.

Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Uroczysta inauguracja narodowego Czytania Pisma Świętego będzie miała miejsce podczas mszy świętej pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach. Liturgia będzie transmitowana w TVP 1 o godz. 7.00. Ten sam rytuał czytania Biblii towarzyszyć będzie Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Także to wydarzenie będzie transmitowane w TVP 1, o godz. 11.00.

Ks. prof. Witczyk ma nadzieję, że papież Franciszek po modlitwie „Regina Coeli” skieruje do Polaków słowa pasterskiej zachęty nie tylko do osobistej, ale i wspólnotowej lektury Pisma Świętego. Patronat honorowy nad piątym Narodowym Czytaniem Pisma Świętego sprawują: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oraz Premier RP Mateusz Morawiecki.

Trzecią Niedzielę Wielkanocną traktujemy jako tzw. Niedzielę Biblijną, a następujący po niej tydzień jako Tydzień Biblijny. Inicjatywa została zapoczątkowana 13 lat temu przez Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II.

Źródło: pl.aleteia.org