W środę pojawiła się okazja zakupu do naszej parafii organów piszczałkowych niemieckiej firmy Rieger-Kloss.
Po konsultacjach z Radą Parafialną, Diecezjalną Komisją muzyki kościelnej i Księdzem Ekonomem naszej diecezji podjąłem decyzje o zakupie tego instrumentu.
Jest to instrument mechaniczny 17-sto głosowy. Posiada 3 głosy językowe.

Przez ekspertów został określony mianem "Mercedesa" wśród instrumentów organowych.
Instrument pochodzi z Norwegi. Stan techniczny instrumentu jest bardzo dobry.
Około 20 października zostanie przywieziony do naszej parafii.
Budowa, składanie instrumentu rozpocznie się w styczniu i mam nadzieję, że instrument zostanie poświęcimy i „obudzony” przez Biskupa przed Wielkanocą.

Dla zobrazowania instrumentu:
Ma on 1200 piszczałek. Największe mają 2,5 metra, najmniejsze są wielkości wkładu do długopisu (zenita).
Z elementów elektrycznych instrument ma tylko silnik. Piszczałki są poukładane na wiatrownicy do której dochodzi z silnika powietrze.
Organista naciskając klawisze mechanicznie otwiera dopływ powietrza do poszczególnych piszczałek z których wydobywa się dźwięk.
Brak mieszków, elektromagnesów i innych elementów elektronicznych stanowi o małej awaryjności tego typu instrumentu.
Na drugim manuale znajduje się tak zwana szafa ekspresyjna.
Ma ona, jakby żaluzje, którą organista otwierając lub zamykając może dźwięk pogłaśniać lub ściszać osiągając efekt przybliżania lub oddalania.
Instrument nadaje się do muzyki liturgicznej ale i do wykonywania na nim koncertów organowych, zwłaszcza z literatury barokowej.

Ten typ instrumentu będzie perłą nie tylko w naszym dekanacie ale i w diecezji.
Firma Ladach, zajmująca się sprowadzanie takich instrumentów, stwierdziła, że na 8 500 sprowadzonych przez nich instrumentów, ten znajduje się w pierwszej dziesiątce!
Koszt inwestycji to 20 000 euro-94 000 zł (zakup w Norwegi, rozbiórka instrumentu i przywóz pod Wrocław)+ 20 tysięcy złotych (budowa instrumentu). Sumując 114 000.
Dlatego, podobnie jak z dachem kościoła, jeśli przez rok każda rodzina ofiarowałaby na ten cel miesięcznie 50 zł, to instrument spłaci się w ciągu roku.
Dlatego składki inwestycyjne od dzisiaj przeznaczone będą na Nowe Organy do naszego kościoła.
Organy pozostaną w kościele na wieki. Wszystkim, którzy się zaangażują w tą inwestycję już dziś w imieniu swoim a może i przyszłych pokoleń dziękuję!
Wpłat można dokonywać przelewem na konto Parafialne: 05 8129 1014 2002 0024 8460 0004 z dopiskiem „DAROWIZNA NA KULT RELIGIJNY”.
Odbiorca: Parafia rzymskokatolicka Matki Bożej Frydeckiej, 43-476 Jaworzynka 655. Przelew umożliwia odpisanie wpłat od podatku.

 

Kontakt

trzycatek logo
Parafia Matki Boskiej Frydeckiej
Trzycatek 655
43-476 Jaworzynka

GSM: +48 539 354 218

email: parafiatrzycatek(małpka)gmail.com

Parafia Trzycatek