Granica, która łączy wiernych
Uroczystości na Trójstyku

– Panna Maryja jest nauczycielką wiary. Uczy nas, jak otworzyć się na Boga i jak uczyć się wiary – mówił delegat bp. Františka Lobkovica z Czech wikariusz generalny ks. prał. Adam Rucki w sobotę, 20 sierpnia, na Trójstyku w Jaworzynce-Trzycatku. Tam po raz 8 odbyło się doroczne Spotkanie Trzech Narodów: Polski, Czech i Słowacji. W tym roku dziękowano za ŚDM.
Na Trójstyk przybyły procesje z Čiernego na Słowacji, z Hrčavy w Czechach i z kościoła Matki Bożej Frydeckiej w Trzycatku na czele z biskupem ordynariuszem Romanem Pindlem. Mszy św. rozpoczętej dźwiękiem trombity i sprawowanej w miejscu, gdzie zbiegają się granice trzech państw, przewodniczył bp Tomas Galis z Żyliny w koncelebrze z biskupem Romanem Pindlem, ks. Adam Ruckim i kapłanami z 3 państw. – Co robić, aby człowiek był szczęśliwy? Najlepiej wejść do szkoły Maryi – mówił w homilii ks. Adam Rucki, rozważając różne postawy Maryi i przy tej okazji dziękując Polakom za dobrą organizację ŚDM.
– Granice, które jeszcze niedawno rozdzielały ludzi i narody, teraz nas wszystkich łączą – zauważył w okolicznościowym słowie starosta Gminy Čierne Pavol Gomola. – To miejsce łączy narody sercem i wiarą – dodał Starosta Gminy Hrćava Petr Stano, a sołtys Koniakowa Jan Gazur przeczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy: – Państwa obecność tutaj jest wymownym świadectwem dobrych relacji i owocnej współpracy naszych sąsiadujących ze sobą narodów – napisał prezydent. Przeczytano również list z kancelarii premier Beaty Szydło i list wójta gminy Istebna.
O muzyczną oprawę Eucharystii zadbał zespół „Makabi” ze Słowacji pod kierunkiem mgr. Gabrieli Birovej. Wśród setek uczestników znalazły się m.in. poczty sztandarowe, kapele góralskie, orkiestra, przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych 3 krajów, delegacje z przygranicznych parafii.
Znów nadali pocztę z Trójstyku
Także i w tym roku na Trójstyku stanęło stoisko pocztowe, kierowane przez Jacka Pysznego, a zorganizowane przez Urząd Pocztowy w Istebnej, Polski Związek Filatelistów o. w Rudzie Śląskiej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej. – Nasze stoisko pocztowe w tym roku stanęło z okazji Mszy św. Trzech Narodów, ale także z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i Roku Miłosierdzia. Z tej okazji wydaliśmy okolicznościową kopertę i specjalny znaczek pocztowy envelo. Na kopercie umieściliśmy zdjęcie z Mszy św., znaczek z wizerunkiem św. Wojciecha – patrona tych 3 narodów, i wizerunkiem Jana Pawła II, który powiedział, że „w 966 r. Polska weszła w krąg kultury chrześcijańskiego zachodu i zaczęła budować swą przyszłość na fundamencie Ewangelii” – mówi Jacek Pyszny. – Tu warto podkreślić, że my obchodzimy 1050. rocznicę chrztu Polski, a Czesi – 1185. rocznicę chrztu Czech i Słowacji. Mamy też dodatkowy stempel na Rok Miłosierdzia i potwierdzenie, że nadano list z tego miejsca. Niedawno odbywały się w Polsce ŚDM, dlatego i na naszym stoisku można było zaopatrzyć się w znaczki i kartki z Papieżem Franciszkiem – dodaje Jacek Pyszny, zaznaczając że w tym roku wydali także okolicznościową pieczątkę i znaczek tradycyjny z okazji 2. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.
Krzyż na 150-lecie kaplicy w Trzycatku
Procesja przybywająca na Trójstyk z kościoła Matki Bożej Frydeckiej, mijała krzyż umieszczony na łące nieopodal ołtarza polowego na Trójstyku. – Belka z tego krzyża pochodzi z pierwszej kaplicy, która stała w miejscu obecnego kościoła Matki Bożej Frydeckiej. Murowaną kaplicę zbudowano w 1866 r. i poświęcono 8 grudnia tego samego roku. Z czasem okazała się zbyt mała i ją rozebrano, a w jej miejscu w 1948 r. postawiono drewnianą jako wotum dziękczynne za przetrwanie wojny. Jednakże kaplica z Trzycatka w 1997 r. została przeniesiona do Istebnej na Mlaskawkę, gdzie jest do dziś jako kościół filialny św. Józefa należący do parafii w Stecówce. W jej miejscu powstał nowy kościół – wyjaśnia Jacek Pyszny, którego stoisko pocztowe stało tuż obok krzyża. – W tym roku mija 150. rocznica powstania kaplicy na Trzycatku. Z niej zachowała się belka. A że mamy okrągłą rocznicę, zrodziła się inicjatywa, aby postawić tu krzyż, w którym umieszczono belkę – mówi Jacek Pyszny. Poświęcenie krzyża wstępnie zaplanowano na wrzesień, w święto Podwyższenia Krzyża św. Proboszcz z Trzycatka podkreśla, że jest to inicjatywa parafian: – Krzyż stanął na działce parafialnej. Parafianie go wybudowali, obkuli. Jest podświetlony. To po prostu wyraz wiary parafian i potrzeby ich serca – mówi ks. Proboszcz.
Parafia przy Trójstyku
Murowany kościół pw. Matki Bożej Frydeckiej konsekrowano 17 października 1999 r. A parafię erygował biskup Tadeusz Rakoczy również 17 października tego samego roku. Obecnie parafia liczy blisko 700 osób. Od ośmiu lat centralnym punktem wakacji i ważnym wydarzeniem także w skali diecezjalnej są doroczne Spotkania Trzech Narodów na Trójstyku. – W tym roku po raz pierwszy obchodziliśmy uroczystości na działce parafialnej przy nowym ołtarzu, na budowę którego drewno ofiarował Piotr Bury, właściciel tartaku z Istebnej. Nieoceniona była inicjatywa i pomoc Mariana Stańko, zaś dekoracje ołtarza wykonał rzeźbiarz Paweł Jałowiczor. Wszystkim pracującym przy postawieniu zadaszenia nad ołtarzem na Trójstyku należą się słowa uznania i wdzięczności. Takie inicjatywy, prace, a potem uroczystości pogłębiają wzajemną więź mieszkańców, a także poczucie wspólnoty wiary, która przekracza wszelkie granice, także granice państw, jak właśnie tu, na Trójstyku.
Monika Jaworska

Msza Święta na Trójstyku czyli zadość pięknej tradycji - fotorelacja

Msza Święta na Trójstyku czyli zadość pięknej tradycji - fotorelacja ciąg dalszy

 

Kontakt

trzycatek logo
Parafia Matki Boskiej Frydeckiej
Trzycatek 655
43-476 Jaworzynka

GSM: +48 539 354 218

email: parafiatrzycatek(małpka)gmail.com

Parafia Trzycatek