Odpust zupełny - czyli całkowite darowanie kar czyśćcowych dla siebie albo zmarłej osoby. Jak można uzyskać odpust zupełny w Wielki Piątek? Jest jeden warunek, o którym często zapominamy.

Jak uzyskać odpust zupełny w Wielki Piątek?
W ten wyjątkowy dzień mamy aż cztery możliwości, by uzyskać odpust. Uwaga - łaskę odpustu można otrzymać tylko raz w ciągu dnia, więc od nas zależy, którą czynność ofiarujemy w tej intencji. Kościół daje nam w Wielki Piątek duże możliwości.

Cztery możliwości uzyskania odpustu zupełnego
Pierwsza z nich to pobożne uczestnictwo w adoracji krzyża podczas liturgii. Chodzi dokładnie o adorację, która ma miejsce w trakcie wieczornego nabożeństwa, a nie o inny moment w ciągu dnia, gdy zatrzymamy się pod krzyżem, by go uczcić.

Druga możliwość to odmówienie po przyjęciu Komunii modlitwy: "Oto ja, o dobry i najsłodszy Jezu..." przed obrazem Jezusa.

Trzecia możliwość to odprawienie Drogi Krzyżowej. Trzeba pamiętać, by odprawić ją przed stacjami drogi krzyżowej, która ma 14 stacji, by naprawdę rozważać mękę i śmierć Jezusa i by przechodzić od jednej stacji do drugiej (chyba, że podczas publicznego odprawiania zwyczajowo przechodzi jedynie prowadzący z asystą). Z tych warunków zwolnione są jedynie osoby chore lub niesamodzielne, które nie mogą dotrzeć w miejsce, gdzie są stacje drogi krzyżowej. Wtedy można przez pół godziny pobożnie czytać i rozważać o męce i śmierci Chrystusa.

Czwarta możliwość to uczestnictwo w nabożeństwie Gorzkich żali, jeśli wcześniej już nie przyjęliśmy w związku z tym nabożeństwem łaski odpustu, można to bowiem zrobić tylko jeden raz podczas Wielkiego Postu.

Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?
Poza spełnieniem jednego wybranego warunku z podanych wyżej czterech należy też spełnić "zwykłe" warunki: być w stanie łaski uświęcającej i przyjąć Komunię świętą (lub przystąpić do spowiedzi, jeśli brak łaski nie pozwala przyjąć Komunii) i pomodlić się w intencjach, w których modli się papież. Należy też wyzbyć się przywiązania do grzechów (nawet powszednich) - to warunek, o którym często zdarza się nam zapominać.

źródło: Deon.pl

Kontakt

trzycatek logo
Parafia Matki Boskiej Frydeckiej
Trzycatek 655
43-476 Jaworzynka

GSM: +48 539 354 218

email: parafiatrzycatek(małpka)gmail.com

Parafia Trzycatek