W niedzielę, 3 stycznia 15.00 w naszym kościele odbył się koncert kolęd w wykonaniu orkiestry dętej z Jabłonkowa. Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni.
Od poniedziałku, 18 stycznia, w całym Kościele rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku przeżywamy go pod hasłem: „Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana” (1P 2,9). Codziennie w ramach Mszy św. modlimy się o jedność wszystkich wyznawców Chrystusa.
10 lutego przypada Środa Popielcowa. Wraz z całym Kościołem rozpoczynamy okres wielkopostnej pokuty i czas nabożeństw pasyjnych.
Nasz kleryk, Jerzy Kajzar, w sobotę, 20 lutego, w Krakowie przyjął posługę akolitatu. To kolejne z tzw. niższych święceń w drodze do święceń prezbiteratu. Odtąd będzie mógł również rozdzielać Komunię świętą. Polecam naszego kleryka modlitwie całej parafii w jego dalszej drodze i formacji seminaryjnej do kapłaństwa.

W niedzielę, 6 marca w naszej parafii odbyły się wybory do Parafialnej Rady Duszpasterskiej. W skład Rady Duszpasterskiej weszło dziesięć osób: pięć osób z urzędu i nominacji proboszcza i pięć wyboru. Wybieraliśmy spośród 12 kandydatów.

W niedzielę, 13 marca, rozpoczęły się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Rekolekcje trwać będą do środy. Rekolekcje prowadzi O. Sławomir Dworek ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Niedziela Palmowa – jak zwykle większość wiernych przyszło do kościoła z palmą. A w kościele stoi gigantyczna palma sięgająca niemal sufitu kościoła. To dzieło młodych naszej parafii.W Wielki Piątek pojawił się w kościele nowy Boży Grób.

W niedzielę Miłosierdzia Bożego po południu o godz. 15.00 Godzina Miłosierdzia. Podczas tego nabożeństwa tryptyk z obrazem Jezusa Miłosiernego i apostołów miłosierdzia został przekazany pierwszej rodzinie. W ten sposób rozpoczęliśmy peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego w naszej parafii. Obraz będziemy przekazywać z domu do domu według harmonogramu. Peregrynacja potrwa do 14 września.
Czwarta niedziela wielkanocna, jest obchodzona jako Niedziela Dobrego Pasterza. Jest to dzień modlitw o powołania do służby Bożej w Kościele. Rozpoczynamy dziś, 17 kwietnia, Tydzień Modlitw o Powołania, w tym roku pod hasłem: „Powołani do miłosierdzia”.
Dni Krzyżowe to dni modlitw o urodzaje. Kościół modli się o błogosławieństwo dla każdej ludzkiej pracy. Organizowane są procesje błagalne do przydrożnych krzyży. W poniedziałek, 2 maja procesja błagalna wyruszyła spod krzyża na Polanie, natomiast w środę spod krzyża na Łupieniach.
W pierwszych dniach maja rozpoczęliśmy remont dolnej części frontowej fasady kościoła oraz zaplecza w dolnej kondygnacji.
W drugi dzień Zesłania Ducha Świętego obchodzimy święto NMP Matki Kościoła. W tym dniu obchodzimy też Misyjny Dzień Chorych. Chorych prosimy, by ofiarowali swe cierpienia w intencjach misyjnych Kościoła.

W czwartek, 26 maja, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Po drugiej Mszy św. wyruszyła procesja Bożego Ciała do czterech ołtarzy, które były usytuowane: pierwszy przy posesji p. Juroszek (Małejurki nr 828), drugi przy posesji p. Kajzar (Polana nr 607), trzeci na posesji p. Juroszek (Duraje nr 82) i czwarty koło posesji p. Legierskich (Zagroń nr 488). Przy czwartym ołtarzu było zakończenie procesji, tam też odśpiewaliśmy hymn Ciebie, Boże, chwalimy. To było nasze regionalne wyznanie wiary i wielkie świętowanie obecności Chrystusa wśród nas.
Po konsultacji z Parafialną Radą Duszpasterską od 28 maja została wprowadzona Msza św. w sobotę o godz. 18.00, która będzie Mszą św. niedzielną, jako że liturgicznie obchód niedzieli rozpoczyna się w sobotni wieczór. Niech będzie to okazja do uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej dla tych, którzy muszą całą niedzielę pracować, zwłaszcza w obsłudze ruchu turystycznego.

Mamy w kościele nową ambonkę. Bóg zapłać za wykonanie panu Pawłowi Jałowiczorowi. Znalazł się sponsor, który sfinansował cały koszt tej ambonki. Jest nim p. Eugeniusz Dragon. Serdeczne podziękowanie w imieniu całej parafialnej wspólnoty.

W niedzielę, 12 czerwca, w czasie Mszy św. o godz. 10.00 została poświęcona nowa figura – rzeźba św. Antoniego, która została ufundowana przez imienników św. Antoniego i umieszczona w tylnej części kościoła.

We wtorek, 28 czerwca, odbyła się pielgrzymka do Łagiewnik w Krakowie oraz do Matki Bożej Kalwaryjskiej. W pielgrzymce wzięło udział 50 osób.
17 lipca rozpoczynamy Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Modlimy się o bezpieczeństwo na naszych drogach i w intencji wszystkich kierowców. Po każdej Mszy św. odbyło się poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo kierowców. Włączamy się także w Akcję św. Krzysztofa – 1 gr za 1 km – przekazując ofiary na środki transportu dla misjonarzy jako podziękowanie za szczęśliwe podróże.
We wtorek, 19 lipca, w naszej świątyni rozpoczęły się prace związane z malowaniem kościoła. Msze św. będą sprawowane w dolnej kaplicy.
W czwartek, 21 lipca, w naszej parafii przypada Wieczysta Adoracja, a zatem przez cały dzień trwała adoracja Najświętszego Sakramentu.
W niedzielę, 24 lipca kończy się pierwsza część Światowych Dni Młodzieży – program w diecezjach. Nasza parafia także gościła grupę młodzieży z Włoch. Otaczamy ich naszą modlitwą i życzymy owocnych przeżyć w czasie pobytu w Krakowie i spotkania z Ojcem Świętym, a także spotkań z młodzieżą całego świata. Gościliśmy na Mszy św. Biskupa Wiesława Krótkiego, pochodzącego z Jaworzynki, a pracującego w Kanadzie.
W dzisiejszą niedzielę, 31 lipca, kończą się Światowe Dni Młodzieży, kończy się także pielgrzymka Ojca Św. Franciszka do naszej ojczyzny. Modlimy się o błogosławione owoce tego wielkiego spotkania młodzieży całego świata.

W naszej świątyni dobiegły końca prace związane z malowaniem kościoła. Dziękujemy firmie Franki za wykonaną pracę, a wszystkim ofiarodawcom na złożone dary na ten cel. Koszt malowania kościoła wyniósł 20 000 zł.

W poniedziałek, 15 sierpnia, obchodziliśmy Odpust Parafialny ku czci naszej Patronki, Matki Bożej Frydeckiej. Kazanie odpustowe wygłosił i sumę odprawił ks. prob. Mariusz Jończyk, proboszcz parafii św. Katarzyny w Štĕpánkovicach w Czechach.
W sobotę, 20 sierpnia, przypada, tradycyjne już, Międzynarodowe Spotkanie na Trójstyku. O godz. 9.00 rozpoczęło się w kościele nabożeństwo maryjne ku czci naszej Patronki, Matki Bożej Frydeckiej. O godz. 9.30 wyruszyła z kościoła procesja na Trójstyk. O godz. 10.00 rozpoczęła się na Trójstyku przy nowym ołtarzu Msza św. w języku słowackim, której przewodniczył bp Tomáš Galis z Żyliny, a koncelebrował ordynariusz naszej diecezji, bp Roman Pindel oraz ks. prałat Adam Rucki, przedstawiciel bpa Franciszka Lobkowicza z diecezji ostrawsko-opawskiej w Czechach.
Nasi Parafianie postawili nowy ołtarz na działce parafialnej na Trójstyku. Należą im się słowa uznania i podziękowania. Głównym sponsorem przedsięwzięcia był właściciel tartaku w Istebnej, Piotr Bury.

W naszej parafii gościł zespół ewangelizacyjny „Claret Gospel” z Wybrzeża Kości Słoniowej. We wtorek, 23 sierpnia, w naszym kościele odbył się koncert tego zespołu. Był to jedyny koncert tego zespołu w naszej diecezji. O godz. 18.00 została odprawiona Msza św. z udziałem tegoż zespołu. Kazanie wygłosił duchowy opiekun zespołu ks. Roman Woźnica, klaretyn. Po Mszy św. koncert ewangelizacyjny, który był porywającym świadectwem wiary młodych Afrykańczyków. W czasie koncertu została zebrana kolekta na misje na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Po koncercie była możliwość nabycia płyt i pamiątek z Afryki. Była to wyjątkowa okazja spotkania z kulturą i wiarą Afryki.
W piątek, 2 września, na Mszę św. o godz. 18.00 przybyły dzieci klasy pierwszej wraz z rodzicami. Dzieci przyniosły swoje tornistry i przybory szkolne. Po Mszy św. odbyło się ich pobłogosławienie.

W niedzielę, 18 września, odbyły się dożynki powiatowo-gminne. Msza święta żniwna w naszym kościele była o godz. 11.00. Następnie sprzed kościoła wyruszył korowód dożynkowy do Istebnej, gdzie w amfiteatrze odbyły się dożynkowe uroczystości gminne. Dożynki w naszej parafii w tym roku organizowali mieszkańcy Zagronia, Polany, Durajów i Korbasów. Gazdami byli Adam i Anna Juroszek z Durajów.
W naszym kościele pojawiły się kolejne nowe elementy wystroju, a mianowicie obrazy boczne – płaskorzeźby wykonane przez naszego artystę, Pawła Jałowiczora. Składamy wyrazy uznania i wdzięczności.

W piątek, 16 września, rozpoczynają się w naszym dekanacie wizytacje biskupie poszczególnych parafii. W piątek rozpoczyna się wizytacja kanoniczna w parafii Stecówka. Wizytacja kanoniczna naszej parafii odbędzie się w dniach 7 – 8 października, tj. w piątek i sobotę. Uroczysta Msza św. z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania zostanie odprawiona w piątek, 7 października o godz. 17.00.
Przed wizytacją kanoniczną w parafii odbyło się Triduum, które miało przygotować całą parafię na duszpasterskie spotkanie z Biskupem, a także na udział w sakramencie bierzmowania. Do Bierzmowania przystąpi 12 osób, uczniów i uczennic 1 klasy szkół ponadgimnazjalnych. Przygotowywali się do przyjęcia tego sakramentu bardzo pilnie przez cały rok.

W piątek, 7 października, w naszej parafii rozpoczęła się wizytacja kanoniczna ks. Biskupa. Do naszej parafii przybył Ks. Biskup Piotr Greger. O godz. 15.00 w Godzinie Miłosierdzia Ks. Biskup poprowadził koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie w kościele odbyło się spotkanie z członkami Róż Różańcowych i Apostolatu Maryjnego.
Następnie o godz. 16.00 na plebanii odbyło się spotkanie Ks. Biskupa z Duszpasterską Radą Parafialną.
Tego samego dnia o godz. 17.00 było uroczyste przywitanie Księdza Biskupa a następnie Msza św. koncelebrowana z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży. To było nasze wspólne świętowanie i nasze uroczyste spotkanie z Biskupem w ramach wizytacji. Warto tu przypomnieć, że ostatnia wizytacja parafii odbyła się w 2006 roku.
Wieczorem księża dekanatu spotkali się z Ks. Biskupem przy stole na wspólnej kolacji. Na zakończenie dnia w kościele zgromadzeni kapłani odmówili nieszpory.
W sobotę rano o godz. 8.00 Ks. Biskup odprawił Mszę św. i wygłosił kazanie dla wszystkich chorych i starszych parafian. Po Mszy św. modliliśmy się wraz z Ks. Biskupem za zmarłych parafian.
Również w sobotę o godz. 10.45 młodzież szkół średnich, zawodowych i gimnazjum miała spotkanie w kościele z ks. Biskupem, który odpowiadał na ich pytania.
Po spotkaniu z młodzieżą Ks. Biskup spotkał się jeszcze ze Służbą Liturgiczną parafii, czyli wszystkimi ministrantami i lektorami.
O godz. 12.00 w sobotę zostało odprawione nabożeństwo różańcowe, które poprowadził Ks. Biskup. Na to nabożeństwo zostali zaproszeni szczególnie rodzice z małymi dziećmi oraz matki oczekujące potomstwa. Ks. Biskup udzielił im specjalnego błogosławieństwa.
Po złożeniu podpisów w księgach parafialnych, rozmowie z ks. proboszczem i obiedzie na probostwie wizytacja kanoniczna dobiegła końca.

W niedzielę, 22 października, obchodzimy Światowy Dzień Misyjny, który rozpoczyna Tydzień Misyjny. Wraz z całym Kościołem modlimy się w intencjach misyjnych. Kolekta przeznaczona jest na cele misyjne.
W uroczystość Wszystkich Świętych, jak co roku modlimy się za zmarłych na cmentarzu w Jaworzynce wraz z parafią Jaworzynka Centrum.
„Pokój dla Iraku” – to hasło, obchodzonego w niedzielę, 13 listopada, Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, zorganizowanego z inicjatywy Sekcji Polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany już po raz ósmy. Po raz drugi jest poświęcony mieszkańcom Iraku – podobnie jak w roku 2010. Modlimy się wraz z całym Kościołem o pokój w Iraku.
W niedzielę Chrystusa Króla, 20 listopada, w naszym kościele, jak we wszystkich kościołach w Polsce odbyła się Proklamacja Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

W piątek, 25 listopada, z racji przypadającego w tym tygodniu święta patronalnego Służby Liturgicznej, święta Ofiarowania NMP i wspomnienia św. Tarsycjusza, w czasie Mszy św. o godz. 17.00 ministranci i lektorzy odnowili swoje przyrzeczenia.
27 listopada rozpoczynamy Adwent i nowy rok liturgiczny. Przy ołtarzu pojawił się oczywiście wieniec adwentowy. Tym razem nietypowy, ale piękny.
Nieodłącznym elementem Adwentu są oczywiście roraty, które odprawiamy o godz. 17.00.
W niedzielę, 11 grudnia, o godz. 10.00 została odprawiona Msza św. dziękczynna z okazji 150. rocznicy postawienia pierwszej kaplicy na Trzycatku. Modliliśmy się za wszystkich budowniczych, darczyńców i dobrodziejów naszego kościoła i parafii oraz wszystkich mieszkańców Trzycatka.

W poniedziałek, 19 grudnia, w Krakowie w Wyższym Seminarium Duchownym odbył się obrzęd zwany admissio. 19 kleryków V roku zostało tego dnia uroczyście włączonych do grona kandydatów do święceń diakonatu, a następnie prezbiteratu. Wśród osób, które w tym roku otrzymały admissio było 6 alumnów diecezji bielsko-żywieckiej, a wśród nich nasz kleryk Jerzy Kajzar. Uroczystościom przewodniczył biskup Roman Pindel.
Boże Narodzenie przypadło w tym roku w niedzielę. Po południu o godz. 15.00 dzieci z rodzicami i dziadkami, młodzież, a także osoby samotne zgromadzili się na adorację przy żłóbku i wspólne kolędowanie.

Kontakt

trzycatek logo
Parafia Matki Boskiej Frydeckiej
Trzycatek 655
43-476 Jaworzynka

GSM: +48 539 354 218

email: parafiatrzycatek(małpka)gmail.com

Parafia Trzycatek