Uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i Światowym Dniem Modlitw o pokój rozpoczynamy nowy rok 2017. W Nowy Rok dodatkowa Msza św. o godz. 17.00.
We wtorek, 17 stycznia, będzie prawie 50 osób wyjechało autokarem do cieszyńskiego teatru na „Jasełka Tradycyjne”. Wszyscy wrócili pełni wrażeń i wzruszeń, których doznali podczas przeżywania przedstawienia i śpiewania kolęd w teatrze.
Od środy, 18 stycznia, w całym Kościele rozpoczęliśmy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku przeżywamy go pod hasłem: „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas” (por. 2 Kor 5,14–20). Codziennie w ramach Mszy św. modlimy się o jedność wszystkich wyznawców Chrystusa.

W środę, 1 marca, Środą Popielcową wraz z całym Kościołem rozpoczęliśmy okres wielkopostnej pokuty. W Wielkim Poście szczególnego znaczenia nabierają nabożeństwa pasyjne: Droga Krzyżowa w piątki i Gorzkie Żale wraz z kazaniem pasyjnym, odprawiane w niedzielne popołudnia.
W niedzielę, 2 kwietnia, rozpoczęliśmy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Pierwsza nauka była w czasie każdej Mszy św. Rekolekcje trwały do środy, 5 kwietnia. W tym samym czasie odbyły się w naszym kościele rekolekcje dla dzieci i młodzieży. Rekolekcje poprowadził O. Jerzy Wołyński z Zakonu Ojców Benedyktynów z Tyńca.
W dniach 13-15 kwietnia przeżywaliśmy Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Przy Bożym Grobie adoracja trwała w Wielki Piątek do 21.00 i całą Wielką Sobotę. Wartę honorową przy Bożym Grobie podjęli druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. W Wielki Piątek rozpoczęliśmy też nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego.
W czwartek, 20 kwietnia, o godz. 17.00 na Kubalonce odbędzie się konwent wielkanocny kapłanów dekanatu istebniańskiego.
W dniu 8 maja, w uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski o godzinie 10.00 w kościele konkatedralnym w Żywcu Ksiądz Biskup Roman Pindel udzielił święceń diakonatu akolitom naszej diecezji. Wśród nich był także nasz kleryk, Jerzy Kajzar. Modlimy się w jego intencji i wszystkich nowych diakonów.
W dniach 22-24 maja przypadły tzw. Dni Krzyżowe. Są to dni modlitw o urodzaje. Kościół modli się o błogosławieństwo dla każdej ludzkiej pracy. Organizowane są procesje błagalne do przydrożnych krzyży. W poniedziałek procesja błagalna wyruszyła o godz. 17.30 spod krzyża na Polanie. We wtorek o godz. 17.00 zgromadziliśmy się na Trójstyku, gdzie został poświęcony stojący tam krzyż i stamtąd wyruszyła procesja do kościoła. Natomiast w środę o godz. 17.30 rozpoczęliśmy modlitwy pod krzyżem na Łupieniach.
W niedzielę, 14 maja 2017 roku, zmarł w 83 roku życia pierwszy proboszcz tutejszej parafii, ks. kan. Borys Kroczek. Msza św. pogrzebowa została odprawiona w środę, 17 maja, w tutejszym kościele. Liturgii przewodniczył ks. bp Piotr Greger. Kazanie, zgodnie z ostatnią wolą śp. ks. Borysa, wygłosił pochodzący z Trzycatka ks. Bartosz Łacek, wikariusz cieszyńskiej parafii św. Marii Magdaleny. Po Eucharystii trumna z ciałem śp. ks. Borysa Kroczka została przewieziona do Chorzowa Batorego. Zmarły kapłan został pochowany na cmentarzu parafialnym parafii Wniebowzięcia NMP w Chorzowie Batorym.
W niedzielę, 28 maja, w naszej parafii przeżywaliśmy uroczystość Pierwszej Komunii świętej. Po raz pierwszy do Stołu Pańskiego przystąpiło 7 dzieci. Po południu o godz. 16.00 odprawione zostało nabożeństwo dziękczynne wraz z nabożeństwem majowym.
W tym roku wczesną wiosną został przeprowadzony generalny remont salki parafialnej. Prace remontowe w salce wykonali darmowo ojcowie dzieci pierwszokomunijnych, za co składamy im Bóg zapłać.
We wtorek, 6 czerwca, dzieci po Pierwszej Komunii Świętej wraz z rodzicami i krewnymi udali się na pielgrzymkę do sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Krakowie Łagiewnikach oraz sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej.
W środę, 21 czerwca, o godz. 17.00 w naszym kościele została odprawiona uroczysta Msza św. obrzędowa z udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży III klasy gimnazjalnej całego dekanatu istebniańskiego. Sakramentu bierzmowania udzielił Ks. Biskup Senior Tadeusz Rakoczy. Z naszej parafii do Bierzmowania przystąpiło 15 osób: 11 dziewcząt i 4 chłopców.
W naszym kościele pojawiła się niedawno nowa chrzcielnica, wykonana przez naszego artystę rzeźbiarza Pawła Jałowiczora. Składamy wyrazy uznania i podziękowania. Serdeczne podziękowanie także dla fundatora tego dzieła.
W niedzielę, 9 lipca, o godz. 10.00 została odprawiona Msza św. w intencji naszego diakona Jerzego Kajzara jako podziękowanie za łaskę powołania i przyjęte święcenia diakonatu oraz o błogosławieństwo Boże w przygotowaniu do święceń prezbiteratu.
W piątek, 21 lipca, w naszej parafii przypada Wieczysta Adoracja, a zatem przez cały dzień trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Wieczysta Adoracja jest codziennie, zawsze w innej parafii naszej diecezji. Rozpoczęliśmy Mszą św. rano o godz. 8.00, a zakończyliśmy również Mszą św. o godz. 18.00.
W niedzielę, 23 lipca, rozpoczynamy Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Modlimy się o bezpieczeństwo na naszych drogach i w intencji wszystkich kierowców. Po każdej Mszy św. odbyło się poświęcenie pojazdów i błogosławieństwo kierowców. Włączamy się także w Akcję św. Krzysztofa – 1 gr za 1 km – przekazując ofiary na środki transportu dla misjonarzy jako podziękowanie za szczęśliwe podróże.
Rozpoczynamy sierpień – miesiąc trzeźwości i abstynencji. Zachęcam do postanowień abstynenckich. Modlimy się o trzeźwość naszego narodu oraz o wyjście z nałogu osób uzależnionych.
We wtorek, 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, obchodzimy Odpust Parafialny ku czci naszej Patronki, Matki Bożej Frydeckiej. Suma odpustowa została odprawiona o godz. 11.00. Kazanie odpustowe wygłosił i sumę odprawił ks. prałat Oskar Kuśka, emerytowany proboszcz w Strumieniu.
W sobotę, 26 sierpnia, obchodzimy uroczystość NMP Częstochowskiej. W tym dniu odbyło się również coroczne spotkanie i Msza św. na Trójstyku. O godz. 9.00 odprawiliśmy nabożeństwo maryjne, a o 9.30 wyruszyła z kościoła procesja na Trójstyk pod przewodnictwem Ks. Biskupa. O godz. 10.00 rozpoczęła się na Trójstyku Msza św. w języku czeskim, której przewodniczył bp Martin David z diecezji ostrawsko-opawskiej, a koncelebrował biskup Piotr Greger.
W niedzielę, 3 września, odbyła się coroczna pielgrzymka do Cieszyna ku czci św. Melchiora Grodzieckiego. Początek o godz. 15.00 w kościele św. Marii Magdaleny.
W niedzielę, 17 września, odbyły się dożynki gminy Istebna. Msza święta żniwna w naszym kościele została odprawiona o godz. 11.00. Wielu Parafian przyszło w strojach regionalnych. Następnie wyruszył korowód dożynkowy do Istebnej, gdzie w amfiteatrze odbyły się dożynkowe uroczystości gminne. Dożynki w naszej parafii w tym roku organizowali mieszkańcy Małyjurków i Szkawranów.
7 października przypadła pierwsza sobota miesiąca i wspomnienie Matki Bożej Różańcowej. W tym dniu w całej Polsce odbyła się akcja modlitewna „Różaniec do granic”. Wzdłuż granicy naszego kraju zgromadzeni tam wierni odmawiali różaniec w intencji ojczyzny. Nasza parafia, ponieważ jest przy granicy państwa, również brała udział w tej akcji a nasz kościół był kościołem stacyjnym. O godz. 10.30 wygłoszona została konferencja maryjna, o godz. 11.00 Msza św. i nabożeństwo eucharystyczne. Natomiast o godz. 13.00 rozpoczęliśmy odmawianie modlitwy różańcowej. Część chwalebną odmawialiśmy w czasie procesji w drodze na Trójstyk.
W niedzielę, 8 października, o godz. 11.30 została odprawiona Msza św. w intencji imienników św. Franciszka. Na zakończenie Mszy św. została poświęcona nowa figura-rzeźba św. Franciszka, umieszczona w tylnej części kościoła. Figurę ufundowali parafianie noszący imię Franciszek.
W czwartek, 19 października, po Mszy św. miała się odbyć katecheza dla dorosłych. Temat katechezy: „Uświęcająca moc sakramentów świętych i ich wymiar eklezjalny”. Chętnych do udziału nie było.
W niedzielę, 29 października, obchodziliśmy uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego. Nasz kościół został konsekrowany 17 października 1999 roku, czyli 18 lat temu. Za tę świątynię oraz wszystkich budowniczych i darczyńców modliliśmy się wspólnie w czasie liturgii.
Jak co roku, w uroczystość Wszystkich Świętych, braliśmy udział w procesji na cmentarz i modlitwach na cmentarzu za naszych zmarłych w Jaworzynce Centrum.
Na wniosek Rady Parafialnej proboszcz podjął decyzję, że od 12 listopada kwiaty przynoszą i dekoracje kwiatowe wykonują ci, którzy sprzątają kościół. Zatem nie składamy już ofiar na kwiaty, lecz sami troszczymy się o wystrój kościoła.
W czwartek, 23 listopada, z racji przypadającego dwa dni wcześniej święta patronalnego Służby Liturgicznej, święta Ofiarowania NMP i wspomnienia św. Tarsycjusza, w czasie Mszy św. o godz. 17.00 ministranci i lektorzy odnowili swoje przyrzeczenia.
W czwartek, 30 listopada, po Mszy św. miała się odbyć kolejna katecheza dla dorosłych. Temat katechezy: „Eucharystia źródłem i szczytem działalności Kościoła”. Zjawiły się tylko dwie osoby.
W niedzielę, 3 grudnia, modlimy się za górników z okazji ich święta patronalnego – św. Barbary. Msza św. w intencji górników została odprawiona o godz. 10.00.
3 grudnia rozpoczął się czas Adwentu. Rozpoczynamy roraty. Msze święte roratnie są odprawiane w czasie adwentu w poniedziałki, środy, czwartki i piątki o godz. 17.00. Dzieci otrzymują specjalne obrazki.
Obchód Bożego Narodzenia tradycyjnie rozpoczynamy Pasterką odprawianą o północy.
W niedzielę Świętej Rodziny przypadł ostatni dzień starego roku. W czasie Mszy św. o godz. 8.00 wystąpiła kapela ludowa „Jetelinka”, natomiast po Mszy św. przedstawiła koncert kolęd. O godz. 17.00 została odprawiona Msza św. na zakończenie roku z nabożeństwem przebłagalnym i duszpasterskim sprawozdaniem rocznym.

Kontakt

trzycatek logo
Parafia Matki Boskiej Frydeckiej
Trzycatek 655
43-476 Jaworzynka

GSM: +48 539 354 218

email: parafiatrzycatek(małpka)gmail.com

Parafia Trzycatek