Uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki Maryi i Światowym Dniem Modlitw o pokój rozpoczynamy nowy rok 2018. W Nowy Rok dodatkowa Msza św. o godz. 17.00.
W sobotę, 13 stycznia, zakończyła się kolęda, czy odwiedziny duszpasterskie rodzin w naszej parafii.
Od czwartku, 18 stycznia, w całym Kościele rozpoczęliśmy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku przeżywamy go pod hasłem: : „Prawica Twoja wsławiła się mocą” (Wj 15,6). Codziennie w ramach Mszy św. modlimy się o jedność wszystkich wyznawców Chrystusa.
11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego. Modlimy się za ludzi dotkniętych bólem i cierpieniem. O 15.00 odprawiliśmy nabożeństwo eucharystyczne w intencji chorych. Polecamy Panu Bogu także wszystkich pracowników służby zdrowia.

Od niedzieli, 11 lutego, rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas przebłagania za grzechy pijaństwa i inne grzechy, a także czas podejmowania ofiar w intencji nawrócenia grzeszników.
Rozpoczynamy nowennę przed obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Zawsze w drugą niedzielę miesiąca, przez kolejnych 9 miesięcy, po pierwszej Mszy św. modlić się będziemy w intencji naszej ojczyzny za przyczyną polskich świętych.
Przed rozpoczęciem Wielkiego Postu odprawiamy tzw. czterdziestogodzinne nabożeństwo.
W środę, 14 lutego, Środą Popielcową wraz z całym Kościołem rozpoczęliśmy okres wielkopostnej pokuty. W Wielkim Poście szczególnego znaczenia nabierają nabożeństwa pasyjne: Droga Krzyżowa w piątki i Gorzkie Żale wraz z kazaniem pasyjnym, odprawiane w niedzielne popołudnia.
W marcu tego roku został przeprowadzony generalny remont pokoju gościnnego z łazienką. Prace remontowe w salce sfinansowali ojcowie dzieci pierwszokomunijnych, za co składamy im Bóg zapłać.
W niedzielę, 18 marca, rozpoczęliśmy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Pierwsza nauka była w czasie każdej Mszy św. Rekolekcje trwały do środy, 21 marca. W tym samym czasie odbyły się w naszym kościele rekolekcje dla dzieci. Rekolekcje poprowadził O. Boguchwał z Zakonu Ojców Franciszkanów.
W dniach 29-31 marca przeżywaliśmy Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Przy Bożym Grobie adoracja trwała w Wielki Piątek do 21.00 i całą Wielką Sobotę. Wartę honorową przy Bożym Grobie podjęli druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. W Wielki Piątek rozpoczęliśmy też nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego.
W czwartek, 5 kwietnia, o godz. 17.00 w Istebnej odbył się konwent wielkanocny kapłanów dekanatu istebniańskiego. Kazanie wygłosił O. Wit, franciszkanin, ojciec duchowny dekanatu istebniańskiego.
W dniu 6 kwietnia zmarł emerytowany wieloletni proboszcz parafii Dobrego Pasterza Istebnej, ks. prałat Jerzy Patalong, jeden z inicjatorów międzynarodowej modlitwy na Trójstyku. Przeżył 84 lata, z tego 62 lata jako kapłan. Jego pogrzeb odbył się w poniedziałek, 9 kwietnia 2018 roku w Istebnej. Liturgii pogrzebowej przewodniczył ks. bp Piotr Greger.
W dniach 7-9 maja przypadły tzw. Dni Krzyżowe. Są to dni modlitw o urodzaje. Kościół modli się o błogosławieństwo dla każdej ludzkiej pracy. Zgodnie z tradycją organizowane są procesje i modlitwy przy przydrożnych krzyżach. W poniedziałek procesja błagalna wyruszyła o godz. 17.30 spod krzyża na Polanie. We wtorek o godz. 17.00 zgromadziliśmy się na Trójstyku i stamtąd wyruszyła procesja do kościoła. Natomiast w środę o godz. 17.30 rozpoczęliśmy modlitwy pod krzyżem na Łupieniach.
W niedzielę, 20 maja, w naszej parafii przeżywaliśmy uroczystość Pierwszej Komunii świętej. Po raz pierwszy do Stołu Pańskiego przystąpiło 19 dzieci, w tym 14 chłopców i 5 dziewczynek.